ITK aastaraamat

Olen ITIMEES!

Eesti Infotehnoloogia Kolledži cum laude lõpetaja Sten Aus`i kõne XII lennu lõpuaktusel, 20. juunil 2014, Rahvusooper Estonia teatrisaalis.

Lugupeetud rektor, austatud lõpetajad, õppejõud ja külalised!

Täna, siin Teie ees seistes, olen kordades rohkem närvis kui viimase kolme aasta jooksul mõnd eksamit sooritades või nädalapäevad tagasi diplomitööd kaitstes. See on suur au ja vastutus pidada lõpetajate nimel tänukõne. Kõnelen küll kõigi lõpetajate nimel, kuid seda läbi enese kogemuste ning mõttehiiglaste ütlemiste.

„Räägin neile seda lugu,
kes on itimehe-sugu,
itimees on lahe säga,
kõigile ta meeldib väga.
Iga õige mees oma iti teeb
ja kes iti teeb ongi itimees.”

See on Bläck Rokiti (alias Peeter Oja) kuulsaim laul, mis aastaid tagasi edetabeleid vallutas. Olin vist 12-aastane, kui ma oma esimese kodulehekülje tegin ja ka nimekaardi kujundasin. Nimekaardile kirjutasin oma ametinimetuseks ITIMEES.

Sten Aus

Sten Aus

Tänaseks olen diplomeeritud ITIMEES. Elus võib, teadagi mida, „mönuga vötta”, aga elu tuleb huumoriga võtta! Ma usun, et siinviibijad on päris palju kuulnud IT-inimestega seotud nalju, mis enamasti tulevad ju elust enesest.
Kas teate seda, kus ITImehe naine palub tal minna poodi ja tuua piima ning kui on mune, siis tuua 10 (kümme).
Mees naaseb koju 10 (kümne) piimaga. Naine ehmub ja küsib kulmud kuklas, et miks sa 10 (kümme) piima tõid? Mees vastab: „Noh, mune oli, ma siis tõin 10 (kümme) piima.”

ITImeeste juhtmotiiviks on: Kui ükski võimalikest lahendustest ei sobi, siis kõlbab ka võimatuna näiv lahendus.

IT-inimestest rääkides kerkib silme ette stereotüüp: patsiga poiss, kulunud tennistes, introvertne 24/7/365 arvutis istuv nohik.
Ma usun, et meil, tänastel lõpetajatel, on stereotüüpide murdmises oma suur osa. Näiteks on täna siin Eesti Infotehnoloogia Kolledži lõpetajate seas 17 naisterahvast – see on peaaegu ¼ lõpetajate koguarvust. Võime kõik selle üle uhkust ja rõõmu tunda! Nad väärivad esiletõstmist ja aplausi.

Ja usutavasti rõõmustab see fakt ka soolise võrdõiguslikkuse volinikku. :)

Kuuba kirjanik, José Marti’, on öelnud: „Olla hea on ainus võimalus olla õnnelik. Olla haritud on ainus võimalus olla vaba.”
Kool on andnud meile baasteadmised. Nüüd on meie endi teha, kus ja mil viisil me neid rakendama hakkame. Ja on meie otsustada, kas soovime olla head…, õnnelikud…, haritud… ja vabad…
Täna sulgeme kolledži ukse oma selja taga (õigemini: sulgub see automaatselt), kuid on oluline mitte sulgeda hariduse uksi. Meil on alati võimalus siia tagasi tulla. Kolledž on avatud tööpäevadel poole kaheksast-kümneni ja nädalavahetustel vastavalt kaugõppe sessioonidele. Oleme teretulnud vilistlastena, kolleegidena ja miks mitte ka külalislektoritena.

Siinkohal tahan lõpetanute nimel tänada kõiki õppejõude, Eesti Infotehnoloogia Kolledžit ja Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutust!
Suur tänu meie peredele ja sõpradele, kes meid on toetanud ja meid õnnitlema tulnud.

On ütlemata hea tunne, et eksmatt võib olla ka positiivne!

Ja lõpetuseks, olen kuulnud mõttetera: optimist kuulutab, et ta elab parimais võimalikest maailmadest, pessimist kardab, et see on tõsi.
Ja kui minult küsitakse, kas olen optimist või pessimist, siis vastan: „Olen ITIMEES”.

Aitäh!

Sten Aus, XII lennu vilistlane

KÕNE SALVESTUS, 20.06.2014