TTÜ IT Kolledž kuulub TTÜ infotehnoloogia teaduskonna koosseisu.

2015 sügissemester Portos

Sügissemester Portos

Oma IT kolledži kolmanda õppeaasta otsustasin veeta ERASMUS+ raames Portugali põhjaosas asuvas linnas nimega Porto. Pärast esimest semestrit võin öelda, et hea valik!

Universidade Portucalense ülikoolis võetud ained olid üsna praktilist laadi – ühes pidi valmima lõpptulemusena 3D mäng ja teises tuli kõvasti andmebaaside programmeerimisega tegeleda. Kuna enamus tööst oli iseseisev, siis ei oska kooli kvaliteeti võrrelda IT Kolledžiga. Küll aga on hindamissüsteem Portugalis veidi erinev. Hinnatakse 20 punkti skaalas ning väidetavalt 18+ punkti saamine tähendab, et oled targem kui õppejõud. 20 punkti pidi tähendama, et oled Jumal. Eestis tegin esimese kahe aastaga kõik kohustuslikud ained ära (va praktika ja lõputöö), mis tähendas, et välisüliõpilasena ei pidanud muretsema kattuvate ainete pärast ning teha oli vaja vaid 15-16 EAP-d. Seetõttu sai minu põhiliseks eesmärkideks Portos surfamine ja keele/kultuuri tundma õppimine.

Porto pakub palju võimalusi igat sorti välistudengile. Kes soovib, saab iga päev pidutseda või üle jõe asuvates veinikeldrites portveine degusteerida. Sportlastele pakutakse kõikvõimalike erinevaid treenimisvõimaluse. Toidugurmaanidele on ohtralt restorane ning suurepäraseid maitseelamusi võib saada ka uute sõpradega õhtusööke korraldades. Mina läksin Portosse eelkõige puhkama kiirest elutempost, mis Eestis valitses. Pidutsemise asemel eelistan tihti korralikult väljamagamist ja järgmisel päeval päikselise päeva nautimist. Lemmikspordiks on saanud surfamine ning söögitegemisega meeldib mul endale eksperimenteerida.

Oma välisõpingute sisse tasub plaanida ka palju reisimist. Portos olen 2 semestrit ning seega esimesel poolel tegelesin pigem linna ning kultuuriga tutvumisega. Siiski sai mitmed nädalavahetused matkata põhja Portugali mägedes. Üheks elu lemmikreisiks aga kujunes reis Barcelonasse ja Marokosse. Portugal asub reisimise koha pealt mugavas kohas ning võib leida väga soodsaid lende erinevatesse Lõuna Euroopa riikidesse.

Porto on täis kaunist ning omapärast arhitektuuri ja jõe- ning ookeaniäärsed alad pakuvad suurepäraseid vaated. Kultuurist ei tule samuti Portugalis puudust. Kaunis “muusika majas” (Casa de Musica) käivad esinemas maailmakuulsad artistid, ning samuti toimub Portos mitmeid muusikafestivale. Iga nädal toimuvad kirbuturud, kus võib leida kõike alates käsitööst, lõpetades murdvaraste uusimate saakidega. Sageli pakub FC Porto oma kodustaadionil jalgpalli sõpradele tipptasemel jalgpallimatše.

Kliima on Eestiga võrreldes muidugi palju soojem, kuid ettevaatust! Selle kokkuvõtte kirjutamise hetkel (veebruari lõpp) on mul seljas 2 kampsunit ja jakk, jalas villased sokid, soe pesu ja püksid, käes kindad. Samas 2 tundi varem nautisin ookeanis surfamist. Märtsist novembrini on Portos elada väga mõnus – soojad ilmad ja vähe vihma. Talvel võib aga pikkade paduvihma perioodide ning kütte puudumise tõttu üsna külmaks kiskuda.

Kuigi vahel võib Portos veidi külm olla ning igatsus koduste järgi suur, siis toob linnas jalutamine alati naeratuse näole ning meenutab, et sa elad ühes Euroopa parimas linnas ja käimas on kooliaja parim elamus.

Vaade Portos
Päikeseloojangu nautimine peale surfamist
FC Porto vs FC Chelsea jalgpallimatš
Ööbimiskoht mägedes

Tanel Peet
IT Kolledži IT süsteemide arenduse tudeng
2015/2016 õppeaasta sügissemestril õpingutel Portugalis