TTÜ IT Kolledž kuulub TTÜ infotehnoloogia teaduskonna koosseisu.

2016 kevadsemester välispraktika Portugalis

Välispraktika!

Esimese semestri veetsin Portos ülikoolis õppides, kuid teise praktikat tehes (6. veebruar kuni 3. juuli). Järgnev jutt tuleb seega pigem praktika leidmisest ning töökultuurist ja erinevustest Portugalis läbi minu silmade. Kui soovi Portugali enda või ülikooli kohta lugeda, siis võib lugeda mu kogemusi sügissemestrist siit!

Praktikat otsides saatsin välja mitmeid e-maile, millest vastust ei saanud ühelegi. Võib-olla oli asi selles, et tahtsin leida praktikat masinõppe valdkonnast, kus üldiselt tegutsevad magistri- või doktorikraadi jahtivad või omavad isikud. Otsingumootori abi kasutades leidsin mingi hetk ühe seminari masinõppe teemal ning otsustasin sinna minna eesmärgiga leida endale praktikakoht. Läksin kohale veidi varem ning hakkasin inimestelt küsima, et kellega ma peaks ühendust võtma, et saada antud valdkonnas praktikale. Pärast paari umbmäärast vastust sattusin istuma professor Carlos Ferreira kõrvale, kes juhtus olema masinõppe ekspert ning ühtlasi ka Erasmuse koordinaator. Jätkasime suhtlemist ning pärast mõnda kohtumist otsustasime, et ma hakkan praktikat sooritama INESC TEC nimelises teadusasutuses ning oma füüsikatausta tõttu helisignaalide töötlemisel ja analüüsimisel.
Ametlikult sai mu töönädala pikkuseks 30 tundi, kuid leppisime suuliselt kokku, et kui ma teen 40 tunniseid töönädalaid, siis võin vajadusel reisimiseks näiteks nädala vabaks saada. Oma esimesel tööpäeval saabusin tööle kella 9ks. Tööle saabudes leidsin eest vaid koristajad ning esimesed kolleegid hakkasid saabuma alates kella 10st. Oli näha, et töö algusaeg ei ole väga tähtis ning otsustasin, et kui just keegi ei ole mõnda koosolekut hommikuks pannud, siis mina äratuskella oma viie kuu jooksul kasutama ei hakka.
Portugalaste päevakava läbi INESC TECi kogemuse, tundus erinev Eestis toimuvast. Tihti piirduvad portugalased kiire ja väikse hommikusöögiga – “kui hommikusöögile kulub koos selle valmistamisega üle viie minuti, siis võtab see liiga kaua aega”. Lõuna toimub üldiselt 12 – 15 vahel ning väljaspool seda aega on paljud restoranid jm söögikohad kinni (paljud teevad uuesti nt kella 19-st lahti, et õhtusööki serveerida). Meie käisime kolleegidega tavaliselt söömas 12 paiku. Võrreldes eestlastega, nauditakse lõunaid rohkem. Süüakse ja vesteldakse rahulikult ning pärast söömist vesteldakse ka kohvi juues. Kuna tööle tullakse hiljem, minnakse ka koju hiljem. See tähendab, et umbes 16 paiku tehakse töö juures veel üks pausike, et kerge võileivaga kõhtu täita. Selleks on söögikohad (vähemalt antud ülikoolilinnakus) sooja toidu serveerimise lõpetanud ning asunud pakkuma pigem erinevaid võileibu. Õhtusöök algas tihti alles 21 – 22 paiku.
Minu töö oli üsna iseseisev ning seega väga palju ei oska kommenteerida, kuidas on seal riigis reaalselt tähtaegades kinni pidamistega. Üldjuhul sain enda kolleegidelt vastused kätte üsna kiiresti ning “lõunamaist laisklemist” ei täheldanud.
Kontorites ning ülikoolilinnakus, kus INESC TEC asus, midagi erilist ei olnud ning need jäävad minu külastatud Eesti IT ettevõtetele, ning ka näiteks TTÜ linnakule, alla. Seetõttu mul jäädvustusi töölt ei ole ning olen sunnitud lisama pilte ühelt puhkusenädalalt märtsi lõpus/aprilli alguses.

T.P_Pilt_1

Pildi autor: Regina Rähn

T.P_Pilt_3

Pildi autor: Regina Rähn

T.P_Pilt_2

Pildi autor: Regina Rähn

T.P_Pilt_4

Pildi autor: Regina Rähn

Tanel Peet
IT Kolledži IT süsteemide arenduse tudeng
2015/2016 õppeaasta kevadsemestril välispraktikal Portugalis