TTÜ IT Kolledž kuulub TTÜ infotehnoloogia teaduskonna koosseisu.

2016 sügissemestri õpingud Kreekas

Õpingud Kreekas!

Veetsin sügissemestri Kreekas, Kreeta saarel õppides tundma võõrast kultuuri, võõraid inimesi ja muidugi ka omandades erialaseid teadmisi.

Minu kooliks oli sel semestril TEI, mis oli rohkem kolledži laadne ja meie kooliga selles mõttes sarnane, kohe üsna lähedal asub aga ka Kreeta Ülikool, mis on rohkem akadeemilise hariduse suunitlusega, ning kahe kooli peale kokku oli välistudengeid minu semestril Iraklios kusagil neljakümne ringis – esindatud oli suurem osa Euroopa riike, aga ka näiteks USA ja Kanada.

Suuremal jaol välistudengitest väljaspool keeleõpinguid loenguid ei olnud, selle asemel õppisid nad üldjuhul ise ning töötasid erinevate projektide kallal. Minul aga juhtus nii, et kõigis valitud ainetes sain käia ka loengutes – seda eelkõige sellepärast, et kolmest erialasest ainest kaks olid magistriained ning magistriained on teatavasti ikka inglise keeles. Kolmanda ainega juhtus aga nii, et õppejõud oli juba tudengeid ette hoiatanud, et kui tema ainet tahab võtta kasvõi üks välistudeng, siis toimub aine inglise keeles. See üks välistudeng olin siis mina, ma loodan, et kohalikud kaastudengid pikka viha ei pidanud.

Kultuurilised eripärad väljendusid päris hästi juba näiteks selles, et minul kulus umbes pool semestrit enne kui oskasin loenguteks õigeks ajaks kohale minna. Nii oli mul üks õppejõud, kes oli küll alati õigel ajal kohal, kuid arvestades kohalike tudengite kohaletulemise varuga, alustas alati viisteist minutit peale ametlikku loengu algust. Teine õppejõud hilines keskmiselt viisteist minutit ning üks õppejõud jäi alati vähemalt pool tundi hiljaks. Õnneks on õppejõud aga ka tudengite suhtes väga vastutulelikud, näiteks tekkis mul olukord, kus suutsin oma sülearvuti vedelikuga üle kallata ning ei saanud seega oma projekti õigeks ajaks esitatud, õppejõud selles aga mingit probleemi ei näinud.

Ained, mida võtsin olid huvitavad ning, nagu juba öeldud, õppejõud sõbralikud ja vastutulelikud. Kuigi riistvara ja tehnika jääb meie arvutiklassides nähtule veidi alla, siis õppematerjalid ja õppeprogrammid ei erine taseme poolest.

Suurem osa välistudengeid elab kesklinnas korterites, kohalikud ESNi liikmed aitavad vajadusel korteri ja korterikaaslaste leidmisega ning keegi elukoha leidmisega üksi ja hätta ei jää. Kesklinnast tuleb kooli juurde liikuda bussiga, kuigi sellist asja nagu bussigraafik ei ole, siis liiguvad bussid siiski piisavalt tihti ja see otseselt probleemiks ei saa. Piiratud arv kohti on ka ühiselamus ning ka mina elasin seal. Kuigi ühiselamu on koolile lähedal, umbes 5-10 minutit jalutuskäiku, siis võib olla parem siiski elada kesklinnas, eriti neil, kel tegelikult loenguid nagu ei olegi.

Hulkuvaid loomi on Kreetal väga palju, ka ühika ümbruses oli pidevalt suurem kogus koeri. Üsna tavaline oli olukord, kus hakkasid loengusse jalutama ja siis selle viie minutilise jalutuskäigu jooksul kogunes sinu ümber kümmekond koera ning koolimajja sisenedes tuli siis vaadata, et koeri loengusse kaasa ei võtaks.

Kreeta on väga ilus koht ning reisimise/matkamise sihtpunkte on palju. Lisaks sellele, kui hästi ajastada, siis on üsna odav ära käia ka lähedal asuvates riikides, ise käisin muuhulgas Küprosel, mis on ka väga soe ja ilus sihtpunkt. Aga isegi kui Kreetalt mitte välja minna on näha ikka palju.

Väga ilus linn on näiteks Chania, mis on Irakliost kuskil kolme tunni bussisõidu kaugusel, Chania lennujaama kaudu on üldjuhul ka odavam lennata kui Iraklio kaudu. Väga palju on ilusaid orge, mägesid ja randu. Mõned neist on talveperioodil suletud, muu hulgas ka Samaria kuristik, kus kindlasti soovitan ära käia – 16 km matk, mis lõppeb ühel ilusaimal rannal, mida kunagi näinud olen, kuristik ise on muidugi ka lõputult ilusaid vaateid. Teine koht, kuhu samuti on talveperioodil uurdepääs piiratud on Santorini saar, mis on tuntud oma siniste katustega valgete majade poolest.

Kindlasti soovitan Kreetat välisõpinguteks, eriti inimestele, kellele meeldib matkata ja looduses ringi käia, sest kõige paremini ongi meeles igasugused kuristikud ja mäed, kus matkatud sai.

Mari-Liis Oldja
IT Kolledži IT süsteemide arenduse tudeng
2014/2015 õppeaasta sügissemestril õpingutel Kreeta kõrgkoolis Kreekas