TTÜ IT Kolledž kuulub TTÜ infotehnoloogia teaduskonna koosseisu.

Matis Palm

Portugal- Aveiro!

Erasmus – unustamatu kogemus ja tutvused terveks eluks – kui sa pole Erasmusel käinud, pole sa osa saanud kõige lahedamast kogemusest, mida tudengitele pakutakse! Kõik sõltub muidugi sellest, kui palju sa oled ise nõus nautima ja suhtlema. Mul oli endal täiesti selge nägemus olemas sellest, milline on Erasmuse elu, enne kohapeale jõudmist – olin selleks ajaks juba aasta aega tegelenud ESNiga (Erasmus Student Network) Tallinnas. Tänu sellele võtsin endale eesmärgiks nautida oma aega Portugalis niipalju, kui võimalik. Alguse sai reis Lissabonist, läbi sai käidud Leiria, Coimbra, Aveiro, Porto, Guimaraes ning Hispaanias Salamanca ja tagasiteel Eestisse ka Brüssel.

Portugali keel – viienda keelena, mida ma elus õppinud olen, tuli see päris kiirelt, eriti kui inglise keele oskus on piisavalt kõrgel tasemel, et saab keskenduda kohaliku keele õppimisele – kuigi Ida-Eurooplastele, nagu meile, on see keel päris palju raskem, kui nendele kelle koduseks keeleks on ladina keelepuust tulnud keel (prantsuse, itaalia, rumeenia ja hispaania keel ning teised).

Portugal on võrreldes Eestiga väga rahvusvaheline keskkond – 16ndal sajandil oli Portugal üks maailma suuremaid riike oma mitmete kolooniatega – ning enamikega neist on siiamaani majanduslikult head suhted. Portugali valitsus toetab enamikke oma sõprusriike ning võimaldab üliõpilasvahetust suures mahus – palju on inimesi portugali keelt rääkivatest maadest – Ida-Timor, Cape Verde (Rohuneemesaared), Mosambiik, Angola ning muidugi Brasiilia, mis on kasvanud väikesest kolooniast maaks, mis on rahvaarvult 20 korda suurem kui Portugal ise (Portugalis elab 10 miljonit inimest ja Brasiilias 200 miljonit).

Elasin Tartu suuruses linnas nimega Aveiro (circa 70 000 elanikku) – olles eluaeg elanud Tallinnas, nautisin väikese linna mõnusid – hankisin endale jalgratta, tänu millele oli võimalik igasse linnaossa jõuda 5 minutiga (eriti mõnus, kui hommikul võimaldab see kauem magada). Siin kohal on ehk huvitav ära mainida, et kui Eestis ollakse harjunud olla kohal kokkuleppitud ajaga, siis Portugalis on tüüpiline hilineda 15 minutit – see kehtis ka koolitundide ja professorite kohta (mis ei ole küll kõige toredam keset koolipäeva). Aveiro asub 10 kilomeetri kaugusel ookeanist ja kahest vapustavast liivarannast – Praia de Barra ja Costa Nova, kus sai käidud lugematuid kordi – kas bussiga või siis sõpradega Ultimatet Frisbee-t mängimas (Kui on minek Aveirosse, soovitan ülesse otsida kohaliku tiimi või siis mõnda muud spordiala harrastada – väga hea portugali keele praktika ja lahedad inimesed, kellega koos aega koos veeta).

 

Järgmisel pildil koos Aveiro tiimiga Gambozinos (roheline), mina paremalt teine, minu ees minu parim sõber Portugalis, mu buddy läbi ESNi – Jose. Mustas on Salamanca linna tiim Quimera.

Pikad õhtusöömaajad, kus ei tulnud puudust laulmisest, unustamatud sõbrad, kogemused, ilusad ilmad – 30 kraadi oktoobris ja novembris, vapustavad vaated – see kõik jääb mind saatma terveks eluks – see on võimalus, mida ei saa kahetseda!

Matis Palm
IT Kolledži IT süsteemide administreerimise tudeng
2013/2014 õppeaasta sügissemestri vahetusüliõpilasena Aveiro ülikoolis Portugalis